Plise Kumaş

Pliseli Kumaşlar. Pileli Kumaşlar

Büzgülü kumaşlar, kalıcı kıvrımları olan kumaşları ifade eder. Tüm kumaş ruloları, güzel plise çeşitlerinde mükemmel şekilde pilili olarak mevcuttur. Katlama, kumaş hacmini çok açık olmadan verir. Kırışıklıklar düzenli aralıklarla yapılır, güzel bir simetri ve boyutsal bir etki yaratır. Plilerin vücudun hareketine göre hareketi baştan çıkarıcıdır.

Farkl  Pileli Kumaşlar

Genellikle ince kumaşlar bu şekilde kıvrılır ve güzel parlak renkler ve kumaş desenlerinde bulunur. 

Plise kumaş üzerinde birçok yolla yapılır. Elle katlama – kumaşı ihtiyacınız olan şekilde plise olarak, rastgele veya düzenli bir şekilde kıvrımlı olarak dikebilirsiniz – dikişlerin yaptığımız gibi. Alternatif yol, önceden kıvrımlı kumaşların ya kumaşı kıvırmak için kimyasallar kullanılarak ya da kıvrımları aynı anda katlayan ve kıran ve ayarlayan özel makinelerle ısı ve basınç kullanılarak nasıl yapıldığıdır. Kumaş basınçlı buhar ve ısı kullanılarak kıvrılır.

Özel ekipmanlarla kullanılan ısı ve basınç bugün önceden kıvrımlı kumaşlar yapmanın tercih edilen yoludur. Bu şekilde yapılan pileler çok dayanıklıdır (şiddetli bir şekilde kötüye kullanmazsanız).

Polyester, önceden kıvrımlı kumaşı yapmak için favori. Polyester üzerinde, oluşturulan kıvrımlar kumaşın ömrü boyunca aynı kalır. Polyester kumaşların, özellikle polyester şifon kumaşların yumuşak, pürüzsüz ve hafif ve akıcı doğası, onu terzilikte popüler bir seçim haline getirir. Plise için tercih edilen diğer en iyi kumaşlar ipek ve yündür.

Kimyasallar pamuk ve ipek gibi doğal kumaşlarda kıvrılmak için kullanılır. İpek georgette ipek tafta, ipek organze, çin ipek ve pamuk vual vb.Gibi ince ve hafif kumaşlar, iyi örtmek için ihtiyaç duyacağınız için plise için kullanılır. Kimyasalların yanı sıra, ısı ve basınç da ihtiyaca göre kullanılmaktadır.

Güzel etekler, gece elbiseleri, çocuk elbiseleri, yastıklar önceden katlanmış kumaşlarla yapılır.

Önceden kıvrımlı kumaşa biraz daha fazla dikkat etmelisiniz – Kuru temizleme için dikkatli olun (kullanılan kimyasallar pileleri düzleştirebilir, bu nedenle özel talimatlar vermeniz gerekir) ve Kurutma yok ve Yanlış presleme yok.

Moda tasarım hatları

Önceden katlanmış kumaşlarla dikiş sorunları

Düz kumaşlarda olduğu gibi önceden kıvrımlı kumaşlarla dikmek de kolay değildir. Birincisi, pileler kesme ve dikiş yoluna girer.

Kumaşı geniş bir kesme alanına düz olarak yerleştirmeli ve pileleri hiç çarpmadan dikkatlice kesmelisiniz. Büzgülü kumaşları tek bir kat halinde kesin.

Dikişler pileler arasındaki boşlukta dikilir, böylece çok açık değildir ve pileler önlenir.

Ayrıca dikerken, kıvrımların dikişinize engel olmadığından emin olun. Pileleri, dikişin her iki tarafına el dayama (büyük pileler varsa) veya bant kullanarak yerine takabilirsiniz. Plise boyunca dikiş yaparken, plilerle aynı yönde dikiş yaptığınızdan emin olun. Büzgülü kumaşı dikmek için sıkı bir zig zag dikişi kullanabilirsiniz.

Önceden kıvrımlı kumaştan yapılmış bir etek üzerine bir etek dikmek yakında bir felaket olabilir. En iyi çıkış yolu, kumaşın doğal kenarını (kenar) hem etek olarak kullanmaktır, böylece bitirmek zorunda kalmazsınız.

Önceden katlanmış kumaştan yapılmış kıyafetler tasarlamak biraz dikkat gerektirir. Dikmek zor olduğundan, çok fazla dikişsiz basit tasarımlar seçmelisiniz.

Kumaşla yapılan giysiler üzerine arayüz veya hatta astar dikmek zordur. Ancak, polyester şifon önceden kıvrımlı kumaşlar ve diğer ön kıvrımlı kumaşlar genellikle incedir ve astar gerektirecektir. Genellikle, önceden kıvrımlı kumaşlardan yapılmış giysilerle bir alt çizgi dikilir.

Büzgülü kumaşlar için iplik gereksinimi – Büzülmeden dolayı uzunluğun azalması nedeniyle, belirli bir giysi için normal uzunluğun 3 katını satın almanız gerekecektir.

Desen Katlama

Kumaş, giysi kesilmeden önce veya sonra kıvrılabilir. Desen parçaları ikinci şekilde kıvrılırsa, önce desen kesilir, daha sonra pliler yapılır, ısı ayarlanır ve daha sonra son dikiş işi yapılır. Bazı giysiler kıvrılmadan önce kesilir ve dikilir.

Plise özel ekipman ile profesyonel pres şirketleri (plise müteahhitleri) yardımıyla yapılabilir – Kumaşı bastıran ve yerine katlayan bıçaklı makineler kullanırlar. Bazen katlama kağıdı kullanılır.

Bu hizmetler moda tasarımcıları için çok faydalıdır, çünkü desen parçalarını istedikleri şekilde kesebilir ve daha sonra özel tasarımlarına göre plise yapabilirler.

Yorum Yap

error: Content is protected !!
Open chat
7/24 BİLGİ İÇİN YAZIN