Tüvit Kumaş İstanbul Kumaşçılar

Tüvit kumaş fiyat,tüvit kumaş elbise,tüvit kumaş hangi marka,zeytinburnu tüvit kumaş,tüvit kumaş nereden alınır,tüvit kumaş marka,tüvit kumaş diğer adı,tüvit kumaş markaları,zeytinburnu tüvit kumaş satanlar,

Tüvit kumaş fiyat,tüvit kumaş elbise,tüvit kumaş hangi marka,zeytinburnu tüvit kumaş,tüvit kumaş nereden alınır,tüvit kumaş marka,tüvit kumaş diğer adı,tüvit kumaş markaları,zeytinburnu tüvit kumaş satanlar,

Tüvit Kumaşı Anlamak | Erkek Temel Kumaşlar

Tweed, dış giyim ve gündelik ceketlerin yanı sıra kapaklar, eldivenler, gömlekler ve hatta yün gömlekler için kullanılan geleneksel bir erkek giyim elyafıdır.

İsmini İskoçya’da geleneksel kumaş üreten bir ülkeden geçen Tweed Nehri’nden alıyor.

Bugün tüvit dediğimiz kumaş aslında bölgede “tüvit” olarak biliniyordu, yerel olarak “dimi” (yaygın olarak dokunduğu desen) yazımıydı, ancak 1830’larda bir Londra alıcısı bir ajanın el yazısını yanlış anladı ve kumaşın “Tüvit,” adını nehirden aldı.

Tüvit kumaş parçası alanlar geniş bir kategoridir. İçine bir sürü bez sığıyor, bazıları diğerlerinden daha tanınabilir. Birkaç özellik tüm tüvitleri tanımlar:

Tüvit yünlü bir kumaştır. Yün iplikleri kalın ve düzleştirilmemiş liflerle dolu karde yünden yapılır. Sıcak ve esnektir, ancak yünün taranması için kamgarn iplikler kadar pürüzsüz veya düzgün değildir, böylece tüm elyaflar bir yönde uzanır.

 Tüvit tipik olarak bir dimi örgüyle dokunur. Dimi, mavi kotunuzdaki desen gibi kumaştan geçen çapraz kaburgalara sahiptir. Tüvit iplikler teknik olarak düz bir örgüde (çapraz kaburgalar olmadan) kullanılabilmekle birlikte, nadirdir.

Birçok tüvit giysisi, örgüde balıksırtı veya balıksırtı gibi ek bir desene sahiptir. Bunlar tüvit ile ilişkili karakteristik olarak kaba bir görünüm verir.

Boyalar geleneksel olarak toprak tonundadır ve yerel olarak yapılır ve tüvitinizin nereden geldiğine bağlı olarak geniş bir renk yelpazesi üretir.

Belirli bölgeler genellikle kendi markası olan tüvitlere sahiptir, yerel yünle yapılır ve belirli bir renkle boyanır.

Tüvit Kullanımı

Spor Ceketler

En tanınmış tüvit giysi klasik spor ceketi. 20. yüzyılın başlarında İngiltere’nin üst ve üst-orta sınıfı için ortak bir eğlence kıyafeti haline geldi ve o zamandan beri sürdü.

Klasik tüvit ceket pratik bir giysidir: bir takım ceketinden daha yumuşak bir şekil için kalın yün kesim, geniş kapaklı cepler ve genellikle ekstra parça kumaş cepleri, deri dirsek yamaları vb.

Tüvit ceketlerin çalışan bir yaka düğmesine (ve aralarında oldukça dar bir açıklığa sahip nispeten geniş yakalara) sahip olması daha yaygındır.

Bu, ceketin kötü havalarda kapatılmasını sağlar, spor ve dış mekan derneklerini onaylar.

Tüvit ceketler modern tarzda farklı nişlere düştü: 1920’lerde üst sınıf eğlence kıyafetleri, savaş sonrası dönemde akademik elyaf; 1960’larda modların (özellikle balıksırtıda) ayırt edici özelliği vb.

Bugün bir tüvit ceket, günlere ve özellikle açık hava etkinliklerine çalışmaktan veya akşam sosyal etkinliklerinden daha fazla uygun klasik bir elbise gündelik kıyafetidir.

Bu isim altında satmaya başladı ve terim o zamandan beri sıkıştı.

Tüvit, yumuşak açık ve esnek bir dokuya sahip kaba, yakından dokunmuş yünlü bir tekstil ürünüdür. Tüvit genellikle düz bir örgü, dimi veya balıksırtı yapısı ile dokunur. Renk değişimleri, boyanmış yünün eğirilmeden önce karıştırılmasıyla elde edilebilir.

Şartlar

“Dimi” – tıpkı mavi kot pantolonunuz gibi, çapraz paralel sırt yüzeyine sahip olacak şekilde dokunmuş bir kumaş.

“Düz dokuma” – atkıların çözgü altında ve altında değiştiği temel bir dokuma tarzı.

Kompozisyon

Tüvit kumaşların çoğu yünden yapılmış olsa parça kumaş ipek tüvit de üretilmektedir. Sadece dokuma yapısında değil, aynı zamanda ipliğin pürüzlülüğü ve renk kombinasyonlarında da yün çeşidine benzer. İpek tüvit yünlü olandan çok daha hafiftir ve sıcak hava ceketleri ve kazakları için kullanılabilir. Kadın giyiminde erkek giyimine göre daha sık kullanılır. Günümüzde giderek artan sayıda tüvit spot kumaş  her biri özel bir özellik taşıyan yün, pamuk, kaşmir, alpaka, keten, viskon kumaş alanlar suni ipek ve diğer  sentetik liflerin karışımlarından oluşmaktadır .

Tüvit Kumaş Üretimi

Tüvit genellikle düz dokuma veya balıksırtı, köşeli çift ayraçları, elmaslar, çapraz dimi ve kontroller gibi dimi örgünün bir varyasyonu ile yapılır. Çeşitli renk ve derinliklerde daha geniş bir şerit, marn, benek ve karışık stok kumaş çeşidi vardır.

Yün, tüvit haline getirmek için bir dizi farklı adımdan geçmek zorundadır. İlk olarak, büyük bir boya banyosuna konur. Daha sonra, önce döndürülerek, daha sonra ısı ile kurutulur. Bu işlem tüm nemi giderir, bu nedenle bir sonraki adıma hazırdır. Daha sonra, genel bir gölge veya desen yapmak için üreticinin formüllerine göre farklı renkler seçilir.

Bu renkler toplandıktan sonra, iplik düzleştirilir, daha sonra döndürülür ve bundan sonra bitmiş bir beze dokunur. Kullanılan iplik sayısı, büküm ve renk tonları büyük farklılıklar göstermektedir. Çoğu tüvit boyalı ipliklerden renkli dokunmuştur, ancak bazıları parça boyalıdır.

Tarih

ADI VE KÖKENİ

Araştırmacılar, tüvitin çiftçi kıyafetleri için bir malzeme olarak İskoçya ve İrlanda’dan geldiğine inanıyorlar. Onun  mükemmel nemli ve soğuk iklim eşleşti rüzgar direnci ile birlikte yalıtım özelliklerine parça kumaş.

Tüvit kumaş fiyat,tüvit kumaş elbise,tüvit kumaş hangi marka,zeytinburnu tüvit kumaş,tüvit kumaş nereden alınır,tüvit kumaş marka,tüvit kumaş diğer adı,tüvit kumaş markaları,zeytinburnu tüvit kumaş satanlar,

Parti kumaş. Efsane, “tüvit” isminin aslında bir Londra kumaş satıcısına ait faturadaki basit bir hatanın sonucu olduğunu söylüyor. Kumaşın orijinal adı İskoçya “dimi” için “tüvit” idi. Daha sonra tüccar, tüvitin İskoçya’nın nehirlerinden biri olan Tweed Nehri’nden türetilen bir ticari marka olduğu sonucuna vardı. Tüvit bu şekilde “tüvit” oldu.

18. yüzyılın tüvitinin sonunda, üretim Adalılar için kurulmuş bir endüstri haline geldi ve kumaşları anakara İskoçya’ya ihraç etmeye başladılar. 1830’larda bugün tüvit olarak tanınan şeyin gelişimi başladı.

“1830’dan sonraki İskoç yünlü tezgahlarının ürünleri üç tasarım özelliğiyle tanımlanabilirdi – renklerin ustaca kullanımı, saf bakire yünlerin kullanılması ve doku benzersizliği. Bu faktörler, taranmış bir bez içinde bir araya getirilerek tüvit kalitesini ve kendine özgü bir görünüm kazandırdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın