Yünlü Kumaşlar

yün kumaş,yünlü kumaş,yünlü kumaşlar,yün kumaşlar,pamuklu kumaş,pamuk kumaş,pamuklu kumaşlar,
yünlü kumaş yünlü kumaşlar pamuklu kumaş pamuklu kumaş satışı pamuklu gömlek kumaşı pamuklu pantolon kumaşı

Yünlü kumaşlar.

Yünlü kumaşların diğer kumaşlara göre birçok avantajı vardır, bu nedenle yüksek elastikiyete ve düşük kırışmaya, iyi şekil stabilitesine ve yüksek ısı koruma özelliklerine sahiptirler. Aynı zamanda uzun bir aşınma süreleri vardır. Yünlü kumaşlar, palto, takım elbise ve üniforma dikimi için vazgeçilmezdir. İyi hijyenik özelliklere sahip oldukları için bluzlar ve elbiseler için kullanılabilirler.

Yünlü kumaş çeşitleri

Yünlü kumaş çeşitleri, üretim için farklı yün türleri kullanıldığından, alışılmadık derecede çeşitli ve kapsamlıdır: ince, yarı ince, yarı kaba ve kaba koyun, keçi, deve yünü (bkz. ” Yün elyaf. Yapı. Özellikler “). İkincil (geri kazanılmış) yün, yün ve yün üretiminden çıkan dumanlar, pamuk ipliği, kimyasal lifler ve iplikler kullanılabilir.

En pahalı elbise ve kostüm penye kumaşları ince yünlü koyun yününden yapılır. Merinos koyunlarının en iyi yünü esas olarak kumaş alan geliyor. Kostüm ve ceket kumaşlarının üretiminde kullanılan daha sert ve elastik bir yün verir.

Angora ve Keşmir keçileri çok yumuşak, parlak, güzel bir kıvrım kat verir. Merinos yünü ile birlikte keçi tüyü, ince keçe ve triko yapmak için kullanılır. Deve yünü en çok battaniye ve triko yapımında kullanılır.

Yünlü kumaşlar yün türüne ve dokumada kullanılan ipliğin yapısına ve üretim yöntemine bağlı olarak kamgarn (taranmış) ve yünlü (ince yünlü ve kaba dokuma) olarak ayrılır.

Kamgarn (penye) kumaşlar, uzun, ince, yarı ince veya yarı pürüzlü yünden oluşan penye iplikten üretilir. Kamgarn kumaşlar pürüzsüz bir yüzeye, açık bir örgü desenine sahiptir. Bunlar en hafif ve ince yünlü kumaşlardır. Bluz, elbise, takım elbise, daha az sıklıkla kat yapmak için kullanılırlar.

Penye elbise kumaşları, yüksek kaliteli saf yün klasik Boston kumaşını içerir. Boston tipine göre, Chevyot yün karışımı üretilir. Çok çeşitli çeşitler bir grup taytlı kostüm kumaşları ile temsil edilir .

İnce yünlü kumaşlar kısa, ince, yarı ince ve yarı pürüzlü yünden yapılmış kabarık iplikten yapılır. İnce kumaş, yumuşak, gözenekli, kamgarndan daha yüksek ısı koruma özelliklerine sahiptirler. İnce kumaşlar iplik alanlar keten, dimi, kombine, çift yüzlü ve çift katmanlı dokumalarla üretilir.

Çoğu ince dokuma kumaş, küçük bir ruloya maruz kalmaktadır, bunun sonucunda yüzeylerinde küçük bir kazık ortaya çıkmakta ve içinden dokuma deseni açıkça görülmektedir.

Kamgarnın aksine, makine ipliğinden üretildikleri ve orta kesime maruz kaldıkları için, dokuma desenini bir şekilde gizleyen kabarık, ipeksi bir yüzey ile karakterize edilirler.

Elbiseler ve takım elbise için ince kumaşlar genellikle kamgarn üretilir. Alaylara maruz kalmazlar, bu durumda örgü açıktır ve açıkça görülebilir. Ancak yüzey benzer kamgarn kumaşlardan daha az pürüzsüzdür.

İnce yünlü kumaş  – tek katmanlı ağır yıkılmış kumaşlar, keçe benzeri kaplama dokumayı tamamen kapatır.

Saks gabardin,parti gabardin,spot gabardin,likralı parti gabardin,şardonlu gabardin,spot gabardin kumaş,gabardin parçası alan,parça gabardin alan,gabardin kim alıyor,parti ham gabardin,spot ham gabardin,stok ham gabardin,lacivert gabardin,beyaz gabardin,sarı gabardin,yeşil gabardin,pamuklu gabardin kumaş,

Örtüler güçlü bir yumru ve düzensiz bir ön yüzeye sahip bir buçuk veya iki katmanlı dokumadan oluşan yoğun ve ağır kumaşlardır. Yüksek rüzgar ve ısı koruma özellikleri ile karakterizedirler.

İri yünlü kumaşlar, tente içeren iri kısa yünden oluşan daha kalın bir donanım ipliğinden yapılır. İnce dokuma kumaşların aksine, sert ve dikenlidirler. İmalattaki bu kumaşlar, örgü desenini örten güçlü bir kaçma alır. Erkek paltolarını ve üniformalarını uyarlamak için kullanılır.

Kumaşın lifli bileşimine göre olabilir saf yün ve (90% 100 ila% yün içeriği) ve yünlü (% 20 ila 90 arasında yün içeriği).

Kumaş Nereye satılır. Saf yünlü kumaşlar ve% 100 yün içerir veya bileşimlerinde belirli bir dış etki (parlaklık, gri saç plakası, renkli noktalar) vermek için% 10’a kadar diğer liflere sahiptir. Saf yünlü kumaşlar iyi ısı koruma özelliklerine, yüksek elastikiyete, düşük kırışmaya, iyi örtülebilirliğe sahiptirler kalıplamaya ancak aşınmaya karşı yeterince dirençli değildirler ve büzülmeye eğilimlidirler. Bu nedenle, modern kumaşlar genellikle yünlü ve kimyasal elyafların bir karışımından yapılır.

Yünlü kumaşlar % 20 ila% 90 yün lifleri içerir. Sentetik elyafların eklenmesi, kumaşların mukavemetini ve aşınma direncini arttırır, büzülmeyi azaltır, ancak bu tür kumaşlar daha kötü pıhtılaşır, daha çabuk kirlenir ve parlaklaşır, dikiş yaparken kumaş sıkışması meydana gelebilir. Ek olarak, herhangi bir sentetik fiberin sokulması, dokunun higroskopisini azaltır.

Yünlü kumaşlar çok bileşenli olabilir, yani. Yüne bir değil birkaç çeşit lif eklenir, örneğin: yün + lavsan + viskon veya yün + naylon + viskon.

Parti Kumaş Satın Alanlar. İlave liflerin sokulması, yün ile karıştırılarak, sistemlerden birinin iplikleri olarak vidalanarak veya kombine bir şekilde gerçekleştirilir.

Karıştırırken, pürüzsüz bir yüzeye sahip lifler kumaşın yapısına zayıf bir şekilde sabitlenir, bu nedenle bu tür kumaşlar boncuklanmaya eğilimlidir. Yün ipliğine vidalama, boncuklanmayı ortadan kaldırmayı ve kumaşın görünümünü iyileştirmeyi mümkün kılan kapron ve dacron iplikleri ile sokulur.

İplik sistemlerinden (çözgü veya atkı) biri olarak, pamuk ipliği veya dökme iplik veya dokulu iplikler en sık kullanılır. Bu, daha iyi iplik veya ipliğin ön yüzeyine erişim sağlar.

Çok bileşenli kumaşlarda, hem karıştırma hem de vidalama kullanılır (örneğin, karışık viskon-yün ipliği naylon karmaşık bir iplikle bükülür).

Yünlü kumaşlar için çeşitli yapılarda iplikler kullanılır: tek bir iplik ikiye bükülmüş, daha az sıklıkla üç ekleme; krep bükümlü iplik; şekillendirilmiş ve dokulu iplikler; melanj ipliği vb. Tek bir iplik kumaşa yumuşaklık ve stil kazandırır. Bükümlü iplikler, daha elastik, kumaşın deformasyonuna dayanıklı olmasını sağlar. Dokulu iplikler kullanılarak hazırlanmış kumaşlar için. yüksek ezilme direnci. Fantezi iplik kumaşların orijinal bir dış yüzeyi vardır. Krep bükümlü iplikler kullanıldığında, ilginç bir krep dokusu olan kumaşlar elde edilir.

Kumaş Satın Alan. Pamuk ipliğinin kullanımı kumaşların maliyetini düşürür, gerilme mukavemetlerini arttırır, ancak aynı zamanda kumaşların görünümü, kırışma ve büzülme de kötüleşir. Poliamid liflerinin (kapron) sokulması mekanik özellikleri geliştirir, ancak sertliği ve testereyle kesme eğilimini arttırır, bu nedenle küçük miktarlarda (% 8-10) eklenir. Böyle az miktarda naylonun sokulması, kumaşın aşınmaya karşı direncini 2-3 kat arttırabilir. Polyester (PE) Lifleri Gömme örneğin lavsan, mekanik özellikleri de geliştirir, ancak daha az bir ölçüde kumaşı kabartır. PE liflerinin eklenmesi dokulara bu kadar değerli özellikler kazandırır. Ezilme direnci, aşınma direnci, ütülenmiş kıvrımları koruma yeteneği gibi. PE elyaf içeren kumaşlardan yapılan ürünler, düşük nem emilimi nedeniyle sık sık ütüleme gerektirmez, hem ıslak hem de kuru durumda temizlenmesi çok basittir. Toplam kütlenin% 30’una kadar bir miktarda bir PE elyaf karışımına gömüldüğünde, kumaş görünüş, yumuşaklık ve karkas olarak saf yünden neredeyse farklı değildir. İçerikteki bir artış (% 60’a kadar) parlaklık ve sertliğin artmasına neden olur.

Yün endüstrisinde,% 55 PE elyaf ve% 45 yünün klasik bir karışımı kendini kanıtlamıştır, bu da aşınma özelliklerini, şekil stabilitesini, ezilme direncini arttırır ve konforu artırır. Bu karışım kostüm kumaşları, pantolonlar, etekler ve elbise kumaşları için kullanılır. Yüne% 50 PE elyaf yatırırken, iplik mukavemeti ikiye katlanır ve dayanıklılık 4 kattan fazladır.

Kumaş Parçası. Nitron lifleri giderek daha fazla kullanılmaktadır . Bu tür kumaşlar daha yünlü bir görünüme sahiptir ve naylon veya lavsan lifleri kullanan kumaşlardan daha az boncuklanma eğilimi gösterir. Nitron lifinin yüksek hacmi ve yünlüğü, elbise ve kaplama kumaşlarının üretiminde kullanılmasına izin verecektir. En gerekli olan gevşek düşük yoğunluklu dokularda nitron kullanılmasıdır. Bununla birlikte, nitron lifi kullanımı aşınma direncini% 10-12 azaltır. Nitronlu kumaşların aşınma direncini arttırmak için karışıma az miktarda naylon elyaf (% 10’a kadar) eklenir.

Viskoz elyaf kullanırkeniyi bir görünüme sahip yeterince güçlü ucuz yünlü kumaşlar alın. Kaba ve yarı kaba yüne viskon elyaf eklendiğinde, kumaşların özellikleri gelişir, daha yumuşak, daha plastik, dokunuşa daha hoş, harici olarak rafine edilmiş, daha zengin renklerle boyanır. Viskon lifi ince ve yarı ince yün ile karıştırmanın bir sonucu olarak, kumaşların özellikleri bozulur: yumuşaklıklarını, elastikiyetlerini, elastikiyetlerini kaybederler, parlaklıkları pürüzlendirilir ve katlanma artar. Büyük önem taşıyan, sokulan viskoz lif miktarıdır. Kumaşın% 50’sinden daha büyük bir miktarda viskoz elyafın girmesiyle büzülme, kırışma, düşük aşınma direnci artmıştır. Ek olarak, viskoz kesikli elyaflar mikroorganizmalar ve su-alkalin işlemlerine karşı kararsızdır. Aşınma direncini arttırmak için karışıma az miktarda kapron veya polyester elyaf eklenir. Viskon elyafın tanıtımı, iyi hijyenik özelliklere ve hoş bir görünüme sahip ucuz yünlü kumaşlar elde etmenizi sağlar, bu da çocuk ürünleri için çok önemlidir.

Saf yünün performans özellikleri

Yünlü kumaşlar biraz kirli ve neredeyse kırışmaz. Bazen kırışık kıvrımların kaybolması için yünlü kıyafetleri omuzlara asmak yeterlidir.

Ter, yiyecek, duman kokusu yünlü kumaşlardan hızla kaybolur.

Yünlü kumaşın yüzeyi su damlacıklarını iter, ancak nemi buhar şeklinde emer. Bu nedenle, yünlü şeyler yavaş kurur. Nemli koşullarda, DTÖ etkisi ürün üzerinde kaybolabilir.

Yünlü kumaşlar ısıyı iyi tutar. Süreçte çoraplar kolayca düşerek daha sıcak ve daha rüzgar geçirmez hale gelir.

Yünlü giysiler sadece yünlü tozlarla elde yıkanır. Yıkama sırasında maksimum su sıcaklığı 30 ° C’dir. Yıkarken, ova ovulmamalı ve bükülmemelidir. Bitmiş yün, yün modunda 30 ° C’de makinede yıkanabilir.

Yünlü giysiler kurutucuda, ısıtma radyatörlerinde ve güneşte kurutulmamalıdır.

Kat yünü “yün” modunda ütülemeniz gerekir.

yün kumaş,yünlü kumaş,yünlü kumaşlar,yün kumaşlar,pamuklu kumaş,pamuk kumaş,pamuklu kumaşlar,
yünlü kumaş yünlü kumaşlar pamuklu kumaş pamuklu kumaş satışı pamuklu gömlek kumaşı pamuklu pantolon kumaşı

Ürünleri en büyük sürtünme ve basınca maruz kalan alanlarda kullanırken (örneğin: dirseklerde), parlaklık görünür. Bir süre için parlaklık buharlama ile ortadan kaldırılabilir veya azaltılabilir, ardından sert bir fırça veya sodyum klorür ve nehir kumu içeren bir fırça ile temizlenebilir.

Yünlü kumaşların teknolojik özellikleri

Dikişte kamgarn kumaşlar karmaşıktır. Yoğun kumaşların dikilmesi ve çekilmesi zordur, dikiş sırasında kesilir ve ufalanır. Düşük yoğunluklu kumaşlar gerilebilir, bu nedenle döşeme sırasında bozulmalar mümkündür. Taranan dokunun pürüzsüz yüzeyi, tüm işlemlerin dikkatli bir şekilde yapılmasını gerektirir. Tüm hatalar üründe fark edilir.

İnce dokunmuş kumaşlar ve iyi döşenmiştir, pürüzlü yüzey sayesinde döşemede hareket etmezler ve kesilmesi kolaydır. Çoğu durumda, dikiş sırasında kesilmez, kolayca eğilir ve geri çekilirler. İstisna, saygın bir kumaş ve önemli miktarda sentetik elyaf yatırımı olan kumaştır. Kumaş kumaşlar, işlemlerini büyük ölçüde basitleştiren bölümler boyunca parçalanmaz.

Seyrek kumaşlar, döşeme ve dikişlerini zorlaştıran artırılmış bir uzayabilirliğe ile önemli ölçüde büzülmeye neden olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın