İstanbul Kumaşçılar Çarşısı

Kumaşçılar çarşısı eminönü,zeytinburnu kumaşçılar çarşısı,kadıköy kumaşçılar çarşısı,merter kumaşçılar çarşısı,mahmutpaşa kumaşçılar çarşısı,eminönü kumaşçılar çarşısına nasıl gidilir,ümraniye kumaş pazarına nasıl gidilir,istanbul ümraniye karadeniz kumaş pazarı,

Kumaşçılar çarşısı eminönü,zeytinburnu kumaşçılar çarşısı,kadıköy kumaşçılar çarşısı,merter kumaşçılar çarşısı,mahmutpaşa kumaşçılar çarşısı,eminönü kumaşçılar çarşısına nasıl gidilir,ümraniye kumaş pazarına nasıl gidilir,istanbul ümraniye karadeniz kumaş pazarı,

İstanbul  kumaşçılar çarşısı.

Kumaşların sayısız kaliteye sahip olabileceğinden, hangi tür kumaşın bir ürün yapacağına karar vermek önemli bir karardır. Doğaldan sentetik liflere ve örmeden dokumaya, farklı kumaş türlerine ve bunların nasıl tanımlanacağına bir bakış.

Farklı Kumaş Türü

Tuval.

Kanvas, tipik olarak ağır pamuk ipliğinden ve daha az ölçüde keten ipliğinden yapılmış düz dokuma bir kumaştır. Kanvas kumaş dayanıklı, sağlam ve ağır hizmet olarak bilinir. Pamuğu sentetik elyaflarla harmanlayarak, tuval suya dayanıklı ve hatta su geçirmez hale gelebilir, bu da onu harika bir dış mekan kumaşı haline getirir.

Kaşmir

Kaşmir, kaşmir keçileri ve keçilerinden yapılmış bir tür yünlü kumaştır. Kaşmir, son derece yumuşak hissi ve mükemmel yalıtımı ile bilinen doğal bir elyaftır. Elyaflar çok ince ve hassastır, neredeyse dokunuşa ipek bir kumaş gibi hisseder. Kaşmir koyun yününden çok daha sıcak ve hafiftir. Kaşmir lifleri çok ince ve incedir, çünkü genellikle kaşmir bir yün karışımına yapılır ve ek ağırlık vermek için merinos gibi diğer yünlerle karıştırılır.

Şönil.

Şönil, hem iplik tipi hem de yumuşak malzemeyi yapan kumaşın adıdır. Tırtılın bulanık dışına benzeyen iplik yaratılırken iplikler kasıtlı olarak kazınır. Şönil ayrıca pamuk, ipek, yün ve suni ipek gibi çeşitli liflerden yapılabilen dokuma bir kumaştır.

Şifon.

 Hafif bir parlaklık ile hafif, düz dokuma bir kumaş şifon. Şifon, kumaşı dokunmak için biraz kaba yapan küçük puckers’a sahiptir. Bu büzüşmeler, sırasıyla saat yönünün tersine ve saat yönünde bükülen s-büküm ve z-büküm krep iplikleri kullanılarak oluşturulur. Krep iplikleri de standart ipliklerden çok daha sıkı bükülür. İplikler daha sonra düz bir dokumada dokunur, bu da tek bir atkı ipliğinin tek bir çözgü ipliğinin üstünde ve altında değiştiği anlamına gelir. Şeffaf kumaş, ipek, naylon, suni ipek veya polyester gibi sentetik ve doğal çeşitli tekstil türlerinden dokunabilir.

Pamuk.

Pamuk kesikli bir elyaftır  yani farklı, değişen uzunluklarda elyaftan oluşur. Pamuk, pamuk bitkilerinin doğal liflerinden yapılır. Pamuk esas olarak bitki yapısı için çok önemli olan çözünmeyen bir organik bileşik olan selülozdan oluşur ve yumuşak ve kabarık bir malzemedir. Pamuk terimi, pamuk bitkisinin kaynama noktasında büyüyen, kabarık pamuk liflerini kaplayan kısmını ifade eder. Pamuk, daha sonra t-shirt gibi günlük giysiler ve çarşaf gibi ev eşyaları için kullanılan yumuşak, dayanıklı bir kumaş oluşturmak için dokunan ipliğe eğrilir. Pamuk baskılar ve pamuklu katıların her ikisi de mevcut tasarımlardır.

Krep.

krep kumaş fiyatı krep kumaş nedir özellikleri krep kumaş esner mi örme krep kumaş nasıldır krep kumaş vücuda yapışır mı mira krep kumaş hürrem krep kumaş krep kumaş renkleri ucuz krep kumaş parti krep kumaş krep kumaş nerede satılır parça krep kumaş krep jorjet kumaş
Krep Kumaş

 Krep, belirgin bir buruşuk ve engebeli bir görünüme sahip ipek, yün veya sentetik bir kumaştır. Krep genellikle hafif ila orta ağırlıkta bir kumaştır. Krep kumaş elbiseler, takım elbise, bluz, pantolon ve daha fazlası gibi kıyafetler yapmak için kullanılabilir. Krep perdeler, pencere uygulamaları ve yastıklar gibi ev dekorlarında da popülerdir.

Şam.

Damask tersine çevrilebilir, jakar desenli bir kumaştır, yani desenin üzerine basılmak yerine kumaşa dokunur. Kumaşın tasarımı, iki farklı dokuma tekniğinin bir kombinasyonu olan örgü ile oluşturulur – tasarım saten bir örgü kullanılarak dokunulurken, arka plan düz, dimi veya saten örgüyle elde edilir. = Damask desenleri çok renkli veya tek renkli olabilir. Şamlar ipek, keten, pamuk, yün veya suni ipek gibi sentetik elyaflar da dahil olmak üzere çeşitli tekstillerden yapılabilir. Şam kumaşı hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz .

Georgette. Georgette, tipik olarak saf ipekden yapılan, ancak suni ipek, viskon ve polyester gibi sentetik elyaflardan da yapılabilen bir tür krep kumaştır . Krep georgette, yüzeyde hafif bir kırışıklık etkisi yaratan sıkı bükülmüş iplikler kullanılarak dokunur Georgette şeffaf ve hafiftir ve mat, mat bir cilaya sahiptir. İpek georgette, aynı zamanda bir tür krep kumaş olan ipek şifonuna çok benzer, ancak georgette, daha sıkı örgüler nedeniyle şifon kadar şeffaf değildir. Georgette kumaşları bazen düz renklerde satılır, ancak genellikle georgette basılır ve renkli, çiçek baskıları vardır.

Şemsiye.

Şemsiye, kontrol edilen bir desen oluşturmak için düz bir örgü kullanılarak dokunan boyalı iplik ile yapılan bir pamuklu kumaş veya bazen de pamuk karışımlı bir kumaştır. Şemsiye genellikle iki renkli bir desendir ve popüler kombinasyonlar kırmızı ve beyaz şemsiye veya mavi ve beyaz şemsiye. Kontrol edilen desen çeşitli boyutlarda olabilir. Pötikareli desen tersine çevrilebilir ve her iki tarafta da aynı görünür. Şemsiye, düşük maliyeti ve üretim kolaylığı nedeniyle popüler bir kumaştır. Pötikareli düğmeli gömlekler, elbiseler ve masa örtüleri için sıklıkla kullanılır.

Jersey.

Kumaş Üretimi,polyester kumaş üreticileri,teknik kumaş üreticileri,kanvas kumaş üreticileri,tencel kumaş üreticileri,dokuma kumaş üreticileri,scuba kumaş üreticileri,viskon kumaş üreticileri,poplin kumaş üreticileri,şifon kumaş üreticisi,şifon kumaş üreticileri,şifon kumaş imalatı,örme denim kumaş,kot kumaş metresi ne kadar,kot kumaş satanlar,kot kumaş al,beyaz denim kumaş,uşak kumaş fabrikalari,yıkanmış kot kumaşı,jarse kumaş üreticisi,gabardin kumaş üreticisi,keten kumaş üreticisi,

Jersey, orijinal olarak yünden yapılmış yumuşak, esnek, örgü bir kumaştır. Günümüzde jarse pamuk, pamuk karışımları ve sentetik liflerden de yapılmaktadır. Forma örme kumaşın sağ tarafı hafif bir tek kaburga örgü ile pürüzsüz iken, formanın arka tarafı ilmeklerle yığılır. Kumaş genellikle hafif ila orta ağırlıktadır ve tişörtü veya çarşaf gibi çeşitli giysi ve ev eşyaları için kullanılır.

Dantel.

 Dantel, çeşitli dokuma yöntemleriyle oluşturulan açık dokuma tasarımları ve desenleri ile karakterize edilen iplik veya iplikten yapılmış hassas bir kumaştır. Dantel kumaş aslen ipek ve ketenden yapılmıştır, ancak bugün pamuk ipliği ve sentetik liflerin her ikisi de kullanılmaktadır. Dantel, giyim ve ev dekorasyonu eşyalarını vurgulamak ve süslemek için kullanılan dekoratif bir kumaştır. Dantel geleneksel olarak lüks bir tekstil olarak kabul edilir , çünkü yapılması çok zaman ve uzmanlık gerektirir.

Deri.

Deri, hayvan derilerinden veya derilerinden yapılmış herhangi bir kumaştır ve farklı deriler, farklı hayvan türlerinden ve farklı tedavi tekniklerinden kaynaklanır. Sığır derisi, üretilen tüm derinin yaklaşık yüzde 65’ini içeren deri için kullanılan en popüler hayvan derisi olsa da, hemen hemen her hayvan timsahlardan domuzlara ve vatozlara kadar deriye yapılabilir. Deri dayanıklı, kırışmaya dayanıklı bir kumaştır ve hayvanın türüne, derecesine ve tedavisine göre birçok farklı görünüm ve his alabilir.

Keten.

Keten, keten bitkisinden yapılmış son derece güçlü, hafif bir kumaştır . Keten, havlular, masa örtüleri, peçeteler ve çarşaflar için kullanılan yaygın bir malzemedir ve “çarşaflar”, yani çarşaflar terimi, her zaman keten kumaştan yapılmamasına rağmen, bu ev eşyalarını ifade etmektedir. Malzeme ayrıca ceketlerin iç tabakası için kullanılır, bu nedenle “astar” adı. Son derece emici ve nefes alabilen bir kumaştır, bu da yazlık giysiler için idealdir, çünkü hafif özellikler havanın geçmesine ve vücut sıcaklığını azaltmasına izin verir.

Merinos Yünü.

Kumaşçılar çarşısı eminönü,zeytinburnu kumaşçılar çarşısı,kadıköy kumaşçılar çarşısı,merter kumaşçılar çarşısı,mahmutpaşa kumaşçılar çarşısı,eminönü kumaşçılar çarşısına nasıl gidilir,ümraniye kumaş pazarına nasıl gidilir,istanbul ümraniye karadeniz kumaş pazarı,

Merinos yünü, Merinos koyunlarının paltolarından toplanan bir yün türüdür. T Geleneksel yün kaşıntılı olduğu için ünlü olsa da, merinos yünü yünün en yumuşak formlarından biridir ve cildi ağırlaştırmaz. Bunun nedeni ince merinos liflerinin küçük çaplarıdır, bu da onu daha esnek ve esnek ve dolayısıyla daha az kaşıntılı hale getirir. Merinos yünü lüks bir elyaf olarak kabul edilir ve çorap ve dış giyim için sık kullanılır. Merinos yünü kokuya dayanıklı, neme karşı dayanıklı ve nefes alabilir özellikleriyle bilinir.

Kip

 Modal kumaş, esas olarak iç çamaşırı ve pijama gibi giysiler ve çarşaf ve havlu gibi ev eşyaları için kullanılan kayın ağacı hamurundan yapılmış yarı sentetik bir kumaştır. Modal, rayondan biraz daha dayanıklı ve esnek olmasına rağmen, bir başka bitki bazlı tekstil olan rayon şeklidir. Modal genellikle daha fazla mukavemet için pamuk ve spandeks gibi diğer elyaflarla karıştırılır. Modal, pamuk veya viskondan daha pahalı olduğu için hem yumuşak hissi hem de yüksek maliyeti sayesinde lüks bir tekstil olarak kabul edilir. Modal kumaş hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz .

Muslin. Muslin gevşek dokunmuş bir pamuklu kumaştır . Düz dokuma tekniği kullanılarak yapılır, yani tek bir atkı ipliği tek bir çözgü ipliğinin altında ve altında değişir. Muslin, son ürünü kesmeden ve dikmeden önce desenleri test etmek için moda prototiplerinde kullanılan malzeme olarak bilinir. Muslin, hafif ve gazlı olduğu için desenleri test etmek için idealdir, bu nedenle örtüyü taklit edebilir ve iyi sığabilir ve dikilmesi kolaydır.

Organze.

Organza, orijinal olarak ipekten yapılmış hafif, şeffaf, düz dokuma bir kumaştır. Malzeme ayrıca polyester ve naylon olmak üzere sentetik liflerden de yapılabilir. Sentetik kumaşlar biraz daha dayanıklıdır, ancak kumaş çok hassastır ve frays ve yırtıklara eğilimlidir. Organza, düz örgü deseninde çözgü ve atkı ipliği arasındaki boşluklar olan kumaş boyunca çok küçük deliklerle de karakterize edilir . Organze kalitesi inç başına delik sayısı olarak tanımlanır – daha fazla delik daha kaliteli organze gösterir. Organza, çöküş silüetleri oluşturan ışıltılı ve yarı saydam kalitede olduğu için gelinlikler ve gece kıyafetleri için son derece popülerdir.

Polyester.

 Polyester, kömür ve petrol gibi petrokimyasallardan üretilen sentetik bir sentetik elyaftır. Polyester kumaş dayanıklı yapısı ile karakterizedir; ancak nefes almaz ve ter gibi sıvıları emmez. Polyester karışımları da çok popülerdir, çünkü dayanıklı elyaf başka bir kumaşa güç katabilirken, diğer kumaş polyesteri daha nefes alabilir hale getirir.

Saten.

Saten, düz dokuma ve dimi boyunca üç ana tekstil örgüsünden biridir. Saten örgü, güzel bir örtü ile elastik, parlak, yumuşak bir kumaş oluşturur. Saten kumaş, bir tarafında yumuşak, parlak bir yüzeye , diğer tarafında daha duller bir yüzeye sahiptir. Bu saten dokuma tekniğinin bir sonucudur ve bir saten örgüyü neyin tanımladığı konusunda birçok varyasyon vardır.

İpek.

İpek, ipek böceği tarafından üretilen doğal bir liftir, bir böcek, yuvaları ve kozaları için bir malzeme olarak. İpek, parlaklığı ve yumuşaklığı bir malzeme olarak bilinir . Güzel bir örtü ve parlaklığa sahip inanılmaz derecede dayanıklı ve güçlü bir malzemedir. İpek, resmi kıyafetler, aksesuarlar, yatak takımları, döşeme ve daha fazlası için kullanılır.

Spandeks.

Likra veya elastan olarak da bilinen Spandex, aşırı elastikiyeti ile karakterize edilen sentetik bir elyaftır. Spandex, streç eklemek için çeşitli elyaf türleri ile harmanlanır ve kottan atletik rahatlığa ve çoraplara kadar her şey için kullanılır.

Süet.

Süet, hayvan derisinin alt tarafından yapılan ve yumuşak bir yüzey veren bir deri türüdür . Süet genellikle kuzu derisinden yapılır, ancak keçi, domuz, buzağı ve geyik gibi diğer hayvan türlerinden de yapılır. Süet daha ince ve tam taneli, geleneksel deri kadar güçlü değil. Bununla birlikte, süet çok dayanıklıdır ve ince doğası nedeniyle bükülebilir ve kolayca kalıplanabilir ve üretilebilir. Süet ayakkabı, ceket ve kemer ve çanta gibi aksesuarlar için kullanılır.

Tafta.

Tafta en çok ipekten yapılmış gevrek, düz dokuma bir kumaştır, ancak polyester, naylon, asetat veya diğer sentetik elyaflarla da dokunabilir. Tafta kumaş tipik olarak parlak, parlak bir görünüme sahiptir. Tafta, kullanılan elyaf türüne ve örgünün sıkılığına bağlı olarak, ağırlıktan hafif ila orta ve parlaklık seviyelerinde değişebilir. Tafta, malzeme dekoratif ve yumuşak olduğu için popüler bir astar kumaşıdır ve ayrıca akşam giymek ve ev dekorasyonu için de kullanılır.

Tüvit.

Tüvit, genellikle yünden yapılan kaba dokuma bir kumaştır . Elyaflar düz bir dokuma veya dimi dokumalar kullanılarak dokunabilir. Kalın ve sert olan son derece sıcak, dayanıklı bir kumaştır. Yün tüvit, genellikle küçük kareler ve dikey çizgilerle dinamik desenler ve renkler elde etmek için farklı renkli iplikler kullanılarak dokunur. Tweed, başlangıçta avcılık faaliyetleri için malzemeden yapılmış takım elbise ve ceketler için çok popülerdir.

Dimi.

Dimi, saten ve düz dokumaların yanı sıra üç ana tekstil örgü tipinden biridir. Dimi örgünün ayırt edici özelliği diyagonal bir kaburga desenidir . Dimi örgüler, daha açık bir sırt ile farklı, genellikle daha koyu renkli bir ön tarafa (balina denir) sahiptir. Dimi yüksek iplik sayısına sahiptir, bu da kumaşın opak, kalın ve dayanıklı olduğu anlamına gelir. Dimi kumaşlar nadiren üzerine baskı yapılır, ancak tüvit ve balıksırtı gibi tasarımlar elde etmek için çok renkli iplikler kullanılabilir. Kumaş güzel bir örtü ile dayanıklıdır ve denim, chinos, döşeme ve yatak çarşafları için kullanılır.

Kadife.

Kadife Kumaş Alanlar
Kadife Kumaş Alanlar

Kadife, yumuşak bir kestirmeye sahip yoğun bir şekilde kesilmiş lif yığını ile karakterize yumuşak, lüks bir kumaştır. Kadife, kısa tüylü liflerin özellikleri nedeniyle güzel bir örtü ve benzersiz yumuşak ve parlak bir görünüme sahiptir. Kadife kumaş  kumaş başlangıçta ipekten yapıldığı için akşam kıyafetleri ve elbiseler için popülerdir. Pamuk, keten, yün, tiftik ve sentetik elyaf da kadife yapmak için kullanılabilir, kadife daha ucuz hale gelir ve günlük giyim kıyafetlerine dahil edilir. Kadife ayrıca döşemelik kumaş, perdeler, yastıklar ve daha fazlası olarak kullanılan ev dekorunun bir fikstürüdür.

Viskon.

Viskon, lüks bir malzemeye benzer bir örtü ve pürüzsüz bir his verdiği için ipek yerine kullanılan odun hamurundan yapılmış yarı sentetik bir rayon kumaş türüdür . İpek benzeri bir kumaştır ve caziptir çünkü üretilmesi çok daha ucuzdur. Viskon, bluz, elbise ve ceket gibi kıyafetler için ve evin etrafında halı ve döşemelik kullanılan çok yönlü bir kumaştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın